KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  NEFROLOGIE A UROLOGIE  -  kazuistika NEF-48 ze dne 29.09.2015
 

Velká ledvinná cysta

MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA 
Klinika nukleární medicíny 
FN Ostrava-Poruba
Lékařská fakulta Ostravské univerzity 


Kazuistika

5letý chlapec.
OA: nesestouplé levé varle, susp.ekzém, ORL péče pro adenoidní vegetaci, operace: orchidopexe před třemi roky.
NO: Před 2 roky měl bolesti břicha, proveden USG břicha, jako vedlejší nález cysty na ledvině vlevo, hodnoceno jako multicystická ledvina vlevo.
Bylo vyšetření i na genetice, negativní nález genetiků. Před 1 měsícem epizoda makrohematurie. Odeslán dětskou nefroložkou k další diagnostice – na naše oddělení k provedení statické scintigrafie ledvin.

Scintigrafii (obr.1, 2) jsme provedli za 2 hodiny po i.v. aplikaci 46 MBq 99mTc-DMSA (přípravek TechneScan – DMSA) na dvoudetektorové tomografické scintilační kameře E.CAM firmy Siemens v zadní, přední a obou zadních šikmých projekcích v poloze vleže.
V zadní a přední projekci vymezeny zájmové oblasti nad oběma ledvinami a tělovým pozadím s odečtením pozadí a korekcí na rozdílnou absorpci záření gama z pravé a levé ledviny a následným výpočtem podílu funkce levé a pravé ledviny.
Na scintigramech se zobrazily obě ledviny, pravá je obvyklého tvaru, levá má velký ložiskový defekt v horní a střední třetině laterální části. Pravá ledvina má homogenní distribuci radiofarmaka, bez ložiskových změn. Ledviny jsou v obvyklé lokalizaci. 
Závěr: pravá ledvina bez ložiskových změn, v levé ledvině velký ložiskový defekt v horní a střední třetině laterální části. Poměr relativní funkce obou ledvin: L:P = 49,7 %: 50,3 %.Obr. č. 1: Statická scintigrafie ledvin v zadní, přední a obou zadních šikmých  projekcích v poloze vleže.

/ Obr. č. 1: Statická scintigrafie ledvin v zadní, přední a obou zadních šikmých projekcích v poloze vleže. /Obr. č. 2: Statická scintigrafie ledvin v zadní, přední a obou zadních šikmých  projekcích v poloze vleže.

/ Obr. č. 2: Statická scintigrafie ledvin v zadní, přední a obou zadních šikmých projekcích v poloze vleže. / Závěr:

U 5letého chlapce scintigraficky potvrzujeme velký ložiskový defekt v horní a střední třetině laterální části levé ledviny. Vzhledem k předchozímu ultrasonografickému nálezu se jedná o velkou cystu. Přitom je symetrická funkce obou ledvin.


Pracoviště:


Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autory:
otakar.kraft@fno.cz

   

zobrazit předchozí kazuistiku

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2015, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software