Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz


Polyostotická forma fibrozní dysplazie

MUDr. Otakar Kraft, Ph.D.
Klinika nukleární medicíny
Fakultní nemocnice Ostrava-Poruba


Kazuistika
26 letá žena byla vyšetřována v ORL ambulanci pro bolesti hlavy. Provedeno CT paranazálních dutin, při tomto vyšetření bylo vysloveno podezření na fibrozní dysplazii lební baze. Pro bolesti hlavy po konzultaci neurologa nasazen Diclofenac ret. 
Tato žena byla poslána na naši kliniku na scintigrafii skeletu ke zjištění kostních ložiskových změn.
Celotělové scintigramy (obr.1, 2) jsme provedli po podání 700 MBq 99mTc-oxidronátu (přípravek TechneScan HDP firmy Mallinckrodt Medical) na tomografické scintilační kameře E.CAM firmy Siemens. Toto vyšetření jsme doplnili cílenými statickými scintigramy lebky (obr.1) a cílenými tomografickými scintigramy lebky (obr.2). Jsou patrná patologická ložiska zvýšené osteoblastické aktivity v lebce – v pravé horní čelisti, pravé dolní čelisti, pravé kosti klínové – dále v pravé pažní kosti a v kosti pravého předloktí (v kosti vřetenní nebo kosti loketní), v pravé kosti stehenní, pravé kosti holenní a lýtkové, v levé kosti stehenní, susp. ložisko je v levé kosti holenní. 

Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci kombinovaná se statickou scintigrafií lebky

/ Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci kombinovaná se statickou scintigrafií lebky v přední, zadní a obou bočních projekcích /Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci

/ Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci kombinovaná s tomografickou scintigrafií lebky /Závěr

Scintigrafie skeletu má kromě největšího významu u onkologických diagnóz i postavení u některých vzácných onemocnění, kam patří i fibrozní dysplazie.
V uvedeném případě jsme zachytili polyostotickou formu fibrozní dysplazie s nejvýraznějším postižením kostí lebečních a dále ložisky v pravé horní končetině a obou dolních končetinách.


Pracoviště:

Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: MUDr. Otakar Kraft, Ph.D.
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba

kontakt na autora:
otakar.kraft@fnspo.cz
 


Vytištěno z www stránek firmy KC SOLID, spol. s r.o.
klinika.kcsolid.cz