KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-147 ze dne 10.6.2011
 

Restaging karcinoidu ovaria pomocí celotělové scintigrafie a SPECT/CT dutiny hrudní a břišní s 111In-pentetreotidem  

MUDr. Jiří Doležal, Ph.D.
Oddělení nukleární medicíny
Fakultní nemocnice a Lékařská fakulta UK, Hradec Králové


Anamnéza

56letá pacientka v roce 2005 absolvovala hysterektomii a adnexektomii pro karcinoid ovaria. Staging v roce 2005 neprokázal regionální či distanční metastázy. Po čtyři roky byla pacientka bez známek recidivy karcinoidu, pouze přetrvávala intermitentní hnisavá sekrece v místě jizvy po dolní střední laparotomii. Nyní pacientka vyhledala lékaře pro dušnost. CT hrudníku odhalilo lymfatickou uzlinu (18 mm) v nadklíčku vpravo, jinak nález byl normální. V rámci restagingu následovala scintigrafie somatostatinových receptorů s 111In-pentetreotidem. Za 4 hodiny po i.v. aplikaci 111 MBq 111In-pentetreotidu byla provedena celotělová scintigrafie z přední a zadní projekce. Ta byla dále pro zvýšení sensitivity, specificity a upřesnění prostorové lokalizace nádorových lézí doplněna o SPECT/low dose CT dutiny břišní a hrudní. Vyšetření se uskutečnilo na dvouhlavé digitální rotační gamakameře Infinia (General Electric Medical Systems – GE MS) s velkým zorným polem scintilačních detektorů. Gamakamera s funkcí infračerveného kopírování povrchu těla pacienta byla osazena kolimátory pro střední energie (300 keV). Hodnocení získaných dat bylo provedeno standardním vyhodnocovacím systémem Xeleris (GE MS). Scintigrafie zobrazila paket lymfatických uzlin s vysokou koncentrací somatostatinových receptorů pod bifurkací aorty, které svědčily pro přítomnost metastáz karcinoidu a mírnou akumulaci penterteotidu v místě jizvy po dolní střední laparotomii, což odpovídalo zánětu s mírnou hnisavou sekrecí. Na SPECT/low dose CT dutiny hrudní se zobrazila metastáza v 6. žebru vpravo v MDCI čáře. Jinde nebyla zachycena ložiska tkáně s patologicky zvýšenou koncentrací somatostatinových receptorů. Vzhledem k diseminaci karcinoidu a pozitivitě soamtostatinových receptorů následovala léčba analogy somatostatinu.


Vyšetření

Scintigrafie somatostatinových receptorů s OctreoScanem®+ SPECT/low dose CT dutiny břišní a hrudní 

Ložisko tkáně s patologicky zvýšenou koncentrací somatostatinových receptorů o rozměru 46 x 23 x 28 mm v hypogastriu pod bifurkací aorty. Ložisko tkáně s patologicky zvýšenou koncentrací somatostatinových receptorů o průměru 18 mm v 6. žebru vpravo v MDCI čáře. Mírná difúzní akumulace pentetreotidu v místě jizvy po dolní střední laparotomii. Jinde nebylo zastiženo ložisko tkáně s patologicky zvýšenou koncentrací somatostatinových receptorů. Závěr: metastáza karcinoidu v paketu lymfatických uzlin pod bifurkací aorty a metastáza karcinoidu v 6. žebru vpravo v MDCI čáře. Mírná difúzní akumulace pentetreotidu v místě jizvy po dolní střední laparotomii je kompatibilní se zánětem s intermitentní mírnou hnisavou sekrecí. Závěr

Celotělová scintigrafie + SPECT/low dose CT dutiny břišní a hrudní s 111In-pentetreotidem stanovila rozsah diseminace karcinoidu, umožnila efektivní restaging a zcela změnila strategii další léčby pacientky. SPECT/low dose CT významně přispěl k upřesnění prostorové lokalizace nádorových lézí. 


Obr. 1: Celotělová scintigrafie hrudníku s 111In-pentetreotidem (OctreoScan)

/ Obr. 1:  Celotělová scintigrafie hrudníku s 111In-pentetreotidem (OctreoScan®),
přední a zadní projekce, 4 hodiny po i.v. aplikaci radiofarmaka. /Obr. 2:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny břišní, koronární řezy.

/ Obr. 2:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny břišní, koronární řezy. /Obr. 3:  SPECT,CT a SPECT/CT dutiny břišní, transverzální řezy.

/ Obr. 3:  SPECT,CT a SPECT/CT dutiny břišní, transverzální řezy. /Obr. 4:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny břišní, sagitální řezy.

/ Obr. 4:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny břišní, sagitální řezy. /Obr. 5:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny břišní.

/ Obr. 5:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny břišní. /Obr. 6:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny hrudní, koronární řezy.

/ Obr. 6:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny hrudní, koronární řezy. /Obr. 7:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny hrudní, sagitální řezy.

/ Obr. 7:  SPECT, CT a SPECT/CT dutiny hrudní, sagitální řezy. /

 


Pracoviště:

Fakultní nemocnice
oddělení  nukleární medicíny
přednosta: MUDr. ing. Jaroslav Vižďa
Sokolská ul. 581
500 05 Hradec Králové

Kontakt na autora:

MUDr. Jiří Doležal, Ph.D.
tel.: +420-495834552
fax.: +420-495834512
dolezal@fnhk.cz

   

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2010, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software