KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-201 ze dne 11.10.2013
 

Karcinoid ilea se sekundárním ložiskem v mesenteriu

MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA, MUDr. Martin Havel
Klinika nukleární medicíny 
FN Ostrava-Poruba
Lékařská fakulta Ostravské univerzity 


Kazuistika:

67 letá žena 
NO: U pacientky byl zjištěn karcinoid ilea se sekundárním ložiskem v mesenteriu, s výraznou desmoplastickou reakcí v okolí a lehkou dilatací okolních kliček ilea, lehce větší mesenterální lymfatickou uzlinou vpravo v hypogastriu, minimálním ascitem, drobnými osteoplastickými ložisky v pánvi – dif. dg osteomy nebo osteoplastické metastázy. Trvají potíže – průjmy, opakovaný flush. Dg závěr: karcinoid terminálního ilea, karcinoidový syndrom, incipientní subileosní stavy. V plánu došetření a časné operační řešení.
V rámci došetření byl nemocný odeslán ke scintigrafickému vyšetření.

Scintigrafie Octreoscanem:

I.v. jsme aplikovali 220 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical). Provedli jsme pomocí dvoudetektorové hybridní tomografické kamery Symbia T2 (SPECT/CT) firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie planární celotělovou scintigrafii za 4 hod. (obr. 1) a za 24 hod. (obr. 2), navíc cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) břicha a pánve kombinovanou s CT za 4 hodiny (obr. 3) a za 24 hod. (obr. 4, 5).
Obr.č.1: Celotělová scintigrafie  v přední a zadní projekci 4 hod. po aplikaci OctreoScanu.

/ Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci 4 hod. po aplikaci OctreoScanu. /Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci 24 hod. po aplikaci OctreoScanu.

/ Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. / Obr. č. 3: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko v pánvi ve střední čáře.

/ Obr. č. 3: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko v pánvi ve střední čáře. / Obr.č.4: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko v pánvi ve střední čáře.

/ Obr.č.4: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko v pánvi ve střední čáře. /Obr. č. 5: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko v pánvi vlevo od střední čáry.

/ Obr. č. 5: Fúze obrazů SPECT a CT. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. Zaměřeno na ložisko v pánvi vlevo od střední čáry. / Prokazujeme dvě ložiska zvýšené depozice radiofarmaka v pánvi – jedno kontrastnější ve střední čáře a druhé vlevo od něj. Nález svědčí pro dvě ložiska se zvýšenou hustotou somatostatinových receptorů v pánvi, nejspíše odpovídají zjištěnému ložisku v ileu a v mesenteriu. Další ložiska nezjišťujeme.

Závěr:

Scintigrafickým vyšetřením Octreoscanem potvrzujeme dvě patologická ložiska v pánvi, zřejmě se jedná o ložisko karcinoidu v ileu s metastázou v mesenteriu.

Pracoviště:


Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autory:
otakar.kraft@fnspo.cz
havel.martin@gmail.com


 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2010, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software