KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-264 ze dne 23.05.2018
 

Neuroendokrinní tumor žaludku


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN OstravaKazuistika:
68letý muž trpěl občasnými záchvaty flushe, průjmů, dušnosti. Prodělal gastroskopické vyšetření, při kterém byly zjištěny mnohočetné drobné léze velikosti 2-5 mm, dvě z nich umístěné mediogastricky byly sneseny. Jedno z nich na přední stěně žaludku submukozně s normálním slizničním krytem a tuhé konzistence prosvítající žluté barvy bylo větší velikosti 20-25 mm a další velikosti 5 mm. Histologicky se jednalo o dva neuroendokrinní tumory.

Pacient byl internistou odeslán ke scintigrafickému vyšetření k objektivizaci možných dalších lokalizací nádoru.

Scintigrafie Octreoscanem:
I. v. jsme aplikovali 220 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical) a provedli pomocí hybridní tomografické scintilační kamery Symbia T2 firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie planární celotělovou scintigrafii a cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) břicha a pánve kombinovanou s CT za 4 a 24 hod. (obr. 1, 2).


Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze SPECT/CT 4 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v žaludku.

/ Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze SPECT/CT 4 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v žaludku. /Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze SPECT/CT 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v žaludku a fyziologickou akumulaci radiofarmaka ve vzestupném tračníku.

/ Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci a fúze SPECT/CT 24 hod. po aplikaci OctreoScanu.
Zaměřeno na ložisko v žaludku a fyziologickou akumulaci radiofarmaka ve vzestupném tračníku. / Dochází k fyziologické depozici radioaktivity v játrech (difuzně), slezině, v obou ledvinách a moč. měchýři, ve střevech. Dále je za 4 i 24 hod. patrné patologické ložisko zvýšené depozice radioaktivity v žaludku. 
Závěr: patologické ložisko se zvýšenou depozicí radioaktivity v žaludku. Nález svědčí pro přítomnost tkáně se zvýšenou hustotou somatostatinových receptorů, tedy neuroendokrinního tumoru v této lokalizaci. 

Závěr:
Po snesení dvou neuroendokrinních nádorů v žaludku nadále prokazujeme scintigrafickým vyšetřením viabilní nádorovou tkáň v žaludku, bez přítomnosti metastáz.
 

Pracoviště:

Klinika nukleární medicíny FN Ostrava
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17. listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software