KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-278 ze dne 05.02.2019
 

Neuroendokrinní tumor plic s plicní diseminací


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN Ostrava
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:
U nyní 70leté ženy byl před deseti lety zjištěn neuroendokrinní nádor plic s plicní diseminací st. IV – atypický karcinoid low grade, bez operačního řešení, poté provedena dvakrát chemoterapie s následným sledováním. Stav stacionární, ale nyní mírná progrese v plicích. 
Byla převzata onkoložkou z jiného pracoviště, předchozí scintigrafické nálezy proto nemáme k dispozici. 

Pacientka byla onkoložkou doporučena ke scintigrafickému vyšetření ke zhodnocení aktivity procesu k posouzení pozitivity či negativity somatostatinových receptorů.
Scintigrafie Octreoscanem:
I. v. jsme aplikovali 220 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical) a provedli pomocí hybridní tomografické scintilační kamery Symbia T2 firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie planární celotělovou scintigrafii a cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) hrudníku a proximální části břicha kombinovanou s CT za 4 a 24 hod. (obr. 1 - 3).

Obr.č.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci 4 a 24 hod. po aplikaci OctreoScanu.

/ Obr. č. 1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci 4 a 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. /Obr. č. 2: Fúze SPECT/CT hrudníku a proximální části břicha 4 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v pravém dolním plicním laloku.

/ Obr. č. 2: Fúze SPECT/CT hrudníku a proximální části břicha 4 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v pravém dolním plicním laloku. / Obr.č.3: Fúze SPECT/CT hrudníku a proximální části břicha 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v pravém dolním plicním laloku.

/ Obr. č. 3: Fúze SPECT/CT hrudníku a proximální části břicha 24 hod. po aplikaci OctreoScanu. Zaměřeno na ložisko v pravém dolním plicním laloku. / Prokázali jsme přítomnost většího solitárního patologického ložiska se zvýšenou denzitou somatostatinových receptorů v pravém dolním plicním laloku.


Závěr:
Za deset let po diagnóze neuroendokrinního tumoru plic a opakované chemoterapii prokazujeme solitární nádorové ložisko v pravém dolním plicním laloku. 
 Pracoviště:

Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software