KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  ONKOLOGIE  -  kazuistika ONK-319 ze dne 14.12.2020
 

Neuroendokrinní nádor ilea s jaterními metastázami


doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny
FN Ostrava
Lékařská fakulta Ostravské univerzity Kazuistika:

Nyní 67letý muž. 
Před 2,5 roky provedena resekce ilea s odstraněním regionálních lymfatických uzlin, ileo-ileoanastomosis side to side. Histologicky prokázán neuroendokrinní tumor T3 N1 M0. 
12 dní po tomto operačním zákroku se uskutečnila 
scintigrafie Octreoscanem s negativním výsledkem, bez průkazu patologických ložisek se zvýšenou hustotou somatostatinových receptorů. 

Nyní za 2,5 roku byl pacient odeslán chirurgem k dalšímu vyšetření.

Scintigrafie Octreoscanem 07/2019: 
Pomocí dvoudetektorové hybridní tomografické kamery Symbia T2 (SPECT/CT) firmy Siemens opatřené kolimátory pro střední energie jsme provedli celotělovou scintigrafii a také cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) a CT a fúzi obrazů SPECT/CT břicha s pánví za 4 a 24 hod. (obr. 1-6) po i.v. podání 190 MBq analogu somatostatinu značeného 111In (přípravek OctreoScan firmy Mallinckrodt Medical).Obr.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci. Vyšetření 4 a 24 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr.1: Celotělová scintigrafie v přední a zadní projekci. Vyšetření 4 a 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. /Obr.č.2: Fúze SPECT/CT – zaměřeno na ložisko v dorzální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr.č.2: Fúze SPECT/CT – zaměřeno na ložisko v dorzální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.Obr.3: ldCT – zaměřeno na ložisko v dorzální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr.3: ldCT – zaměřeno na ložisko v dorzální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. / Obr. č. 4: Fúze SPECT/CT – zaměřeno na ložisko v dorzolaterální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 4: Fúze SPECT/CT – zaměřeno na ložisko v dorzolaterální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. / Obr. č. 5: ldCT – zaměřeno na ložisko v dorzolaterální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 5: ldCT – zaměřeno na ložisko v dorzolaterální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 4 hod. po aplikaci radioindikátoru. / Obr. č. 6: Fúze SPECT/CT – zaměřeno na ložisko v dorzolaterální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru.

/ Obr. č. 6: Fúze SPECT/CT – zaměřeno na ložisko v dorzolaterální části pravého jaterního laloku. Vyšetření 24 hod. po aplikaci radioindikátoru. / Popis vyšetření:

Závěr: Nález svědčí pro přítomnost dvou patologických ložisek se zvýšenou hustotou somatostatinových receptorů v pravém jaterním laloku. 

Závěr:

U 67letého muže prokazujeme dvě metastázy neuroendokrinního nádoru v pravém jaterním laloku. Ve srovnání s vyšetřením před 2,5 roky se jedná o nový nález.Pracoviště:

Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: doc. MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzity


kontakt na autora:
otakar.kraft@fno.cz 

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2016, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software