KC SOLID s.r.o.
 
úvod     I     novinky     I      mapa serveru     I     kontakt


<< ZPĚT


  SKELET, ZÁNĚTY, INFEKCE  -  kazuistika SKE-90 ze dne 10.03.2015
 

Rychlá progrese mnohočetných kostních metastáz

MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
Klinika nukleární medicíny 
FN Ostrava-Poruba
Lékařská fakulta Ostravské univerzity 


Kazuistika

59letý muž.
NO: Čerstvě diagnostikován karcinom prostaty.

K vyloučení generalizace onemocnění byl odeslán ke scintigrafii skeletu. Celotělové scintigramy (obr.1) jsme provedli po podání 700 MBq 99mTc-oxidronátu (přípravek TechneScan HDP firmy Mallinckrodt Medical) na tomografické scintilační kameře Symbia S firmy Siemens. Vyšetření jsme doplnili o cílenou tomografickou scintigrafii (SPECT) L a dolní Th páteře (obr. 1).


Obr.č.1: : Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci doplněná o tomografickou scintigrafii (SPECT) bederní a dolní hrudní páteře.

/ Obr.č.1: : Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci doplněná o tomografickou scintigrafii (SPECT) bederní a dolní hrudní páteře. /Jsou patrná mnohočetná drobná ložiska zvýšené osteoblastické aktivity v několika obratlích krční, hrudní a bederní páteře, v S1, v horním okraji levé lopatky, v kolenních kloubech, levém nártu, I. metatarsofalangeálním kloubu levé nohy. Nález svědčí pro degenerativní, nikoliv pro metastatické postižení skeletu. Etiologie drobného ložiska v levé lopatce je nejasná. 

Pacient prodělal zevní radioterapii pánve, dochází ke zvýšení hladiny PSA v séru.

Proto byl nemocný za 16 měsíců po prvním vyšetření odeslán ke kontrolní scintigrafii skeletu, která byla provedena po podání 700 MBq 99mTc-oxidronátu (přípravek TechneScan HDP firmy Mallinckrodt Medical) na tomografické scintilační kameře Symbia S firmy Siemens.
Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci.

/ Obr. č. 2: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci. / Obdobně jako při prvním vyšetření jsou patrná mnohočetná drobná ložiska zvýšené osteoblastické aktivity v několika obratlích krční, hrudní a bederní páteře, v S1, v horním okraji levé lopatky, v kolenních kloubech, levém nártu, I. metatarsofalangeálním kloubu levé nohy. Nález svědčí pro degenerativní, nikoliv pro metastatické postižení skeletu. Etiologie drobného ložiska v levé lopatce je nadále nejasná. 

Postupně i přes adekvátní terapii dochází k dalšímu nárůstu hladiny PSA v séru, před další scintigrafií skeletu 14 dní trvající bolesti levého ramene a v levé očnici s otokem oka, pacient na toto oko přestává úplně vidět, poslední hladina PSA v séru je výrazně zvýšená na 103 ng/ml. Proto odeslán za 12 měsíců po druhém vyšetření ke kontrolní scintigrafii skeletu. 

Celotělové scintigramy (obr.3) jsme provedli po podání 700 MBq 99mTc-oxidronátu (přípravek TechneScan HDP firmy Mallinckrodt Medical) na tomografické scintilační kameře Symbia S firmy Siemens.

Obr. č. 3: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci.

/ Obr. č. 3: Celotělová scintigrafie skeletu v přední a zadní projekci.  / Jsou patrná mnohočetná patologická ložiska zvýšené osteoblastické aktivity v lebce, krční a hrudní páteře, lopatkách, žebrech, pánvi, sternu, ramenních kloubech, levé klíční kosti, pažních a stehenních kostech, levém kolenním kloubu. Nález svědčí pro rozsáhlé metastatické postižení skeletu, od posledního vyšetření před rokem došlo k enormní progresi nálezu.

Závěr:

Scintigrafie skeletu má hlavní význam pro prvotní průkaz kostních metastáz a také pro monitorování efektu léčby. 
V uvedeném případě opakovaná kostní scintigrafie v rozmezí 29 měsíců (provedena celkem tři vyšetření) prokazuje rozsáhlé a rychlé rychlé (mezi druhým a třetím scintigrafickým vyšetřením uplynulo pouze 16 měsíců) metastatické postižení skeletu karcinomu prostaty i při adekvátní léčbě.


Pracoviště:


Fakultní nemocnice Ostrava
Klinika nukleární medicíny
přednosta: MUDr. Otakar Kraft, Ph.D., MBA
17.listopadu 1790
708 52 Ostrava-Poruba
a Lékařská fakulta Ostravské univerzitykontakt na autory:
otakar.kraft@fnspo.cz, havel.martin@gmail.com

 

<< ZPĚT


Copyright © 1999-2015, KC SOLID, spol. s r.o. | webmaster - MK software